Weselny DJ poszukiwany

Przeglądając strony internetowe można natrafić na wielu DJ-ów i wodzirejów, oferujących oprawę muzyczną wesel. Wybór tego jedynego jest, dla Pary Młodej, niejednokrotnie sporym wyzwaniem. Poniżej kilka podpowiedzi, które być może będą pomocne przy wyborze DJ-a na wesele.

Przy okazji zachęcamy do zapoznania się z ofertą "DJ-a na wesele" przygotowaną przez firmę DJ & DOUND.


DJ / konferansjer czy wodzirej?

Zasadniczo mamy do wyboru jedną z dwóch opcji: weselny DJ / konferansjer lub wodzirej. Słowo „weselny” jest w tym przypadku kluczowe, ponieważ nie wszyscy DJ-e zajmują się oprawą muzyczną wesel i mogą skupiać się np. na produkcji nagrań, graniu w klubie, bądź pracy w radiu. Tak więc nie zawsze DJ klubowy, dobrze się sprawdzi w roli DJ-a weselnego i oczywiście na odwrót.

DJ na wesele / konferansjerWodzirej
Charakter wesela
Bankietowy.
Tradycyjny.
Sposób prowadzenia wesela
Prowadzenie charakterystycznych punktów wesela.
Zachęcanie gości do tańca.
Czuwanie nad prawidłowym przebiegiem wesela.
Odpowiednio wyważona konferansjerka.
Prowadzenie charakterystycznych punktów wesela.
Wciąganie gości do wspólnej zabawy.
Realizowanie rozbudowanego scenariusza imprezy.
Bardzo duża ilość zapowiedzi.
Muzyka
Ograniczona ilość Disco Polo i Biesiady Większa ilość Disco Polo i Biesiady
Sposób prezentacji materiału muzycznego
Profesjonalne (płynne) przejścia między utworami.
Spójna oprawa muzyczna.
Mniejszy nacisk na płynne przejścia między utworami.
Mniej spójna oprawa muzyczna.
Konkursy, animacje
Ograniczona ilość konkursów i animacji. Duża ilość konkursów i animacji.
Rekwizyty
Brak rekwizytów. Duża ilość rekwizytów
(kapelusze, peruki, kolorowe marynarki, hulajnogi itp.)

Jeżeli nasze wesele ma mieć charakter bankietowy, bez konkursów, animacji i rekwizytów, ale za to z bardziej spójną oprawą muzyczną, to warto zdecydować się na DJ-a / konferansjera. Natomiast jeżeli wesele ma mieć charakter tradycyjny, z wieloma animacjami, ale za to niekoniecznie z płynnymi przejściami między utworami, to wodzirej będzie lepszym wyborem.


Najtańszy czy najdroższy DJ na wesele?

Ok. Decyzja została podjęta. Wiemy już, jaki charakter ma mieć nasze wesele, tak więc przystępujemy do wyboru konkretnego DJ-a lub wodzireja, co jest sprawą najtrudniejszą. Czym się kierować? Ceną? Na pewno tak, ale w tym jedynym dniu wszystko musi być "naj" i nie ma co oszczędzać. Z drugiej strony nie ma też co przepłacać i krąg się zamyka. Można jednak przyjąć pewne widełki cenowe, odrzucając najtańsze i najdroższe oferty i grupa firm oferujących oprawę muzyczną wesela nieco się zawęża, choć i tak możliwości wyboru są nadal bardzo duże.


DJ na wesele z dużym doświadczeniem, czy młody stażem?

Kolejna sprawa, to doświadczenie DJ-a weselnego (wodzireja). Tutaj, jak to w życiu bywa, im bardziej doświadczony DJ, czy wodzirej, tym większa szansa, że goście wyjdą z wesela zadowoleni, z zaznaczeniem, że nie chodzi o wiek usługobiorcy, tylko o doświadczenie zawodowe.


DJ na wesele z najlepszymi opiniami w portalu ślubnym

Wydawać by się mogło, że szukając DJ-a na wesele lub wodzireja, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na opinie. Jednak co w sytuacji, kiedy niemal wszyscy opisywani są w samych superlatywach, a w momencie, kiedy zapytamy o opinie na temat konkretnego DJ na grupie FB pt. "ślub i wesele" natychmiast pojawiają się komentarze licznych wujków i cioć, którzy akurat wrócili z wesela, na którym grał rzeczony DJ i było nieziemsko :-)
Niestety opinie nie zawsze są miarodajne i każdy tego samego DJ-a może ocenić inaczej. Jednym się spodoba, że DJ, np. gra Disco Polo, a innym wręcz przeciwnie. Niemniej jednak jeżeli już bierzemy pod uwagę opinie, to najbardziej wiarygodne są te, które najtrudniej dodać i usunąć, czyli nie znajdują się one na firmowej stronie lub wizytówce na portalu ślubnym, którą dana firma sama zarządza, tylko w innym, niezależnym od DJ-a lub wodzireja miejscu np. Google.


Materiały wideo

Materiały wideo, to chyba najmniej miarodajna pomoc przy wyborze DJ-a (wodzireja) głównie dlatego, że filmy, które są udostępniane, to zbiór starannie wyselekcjonowanych ujęć. Trudno się spodziewać, żeby ujęcia te przedstawiały DJ-a (wodzireja) w negatywnym świetle, skoro on sam dokonał ich wyboru.


A może DJ z polecenia?

DJ na wesele z polecenia? Na pewno tak, ale pod warunkiem, że osoba polecająca ma dokładnie taki sam gust muzyczny i oczekiwania w stosunku do DJ-a, jak my. W przeciwnym razie może się okazać, że DJ lub wodzirej, który spełnia wymagania np. naszych znajomych, niekoniecznie trafi w nasze gust muzyczne.


To w takim razie DJ z rankingu "TOP 10" i "certyfikatem"

Niestety i tutaj pojawia się problem. "Certyfikaty", które można znaleźć na stronach DJ-ów nie mają nic wspólnego ze spełnieniem przez danego DJ odpowiednich standardów, tylko są płatną reklamą. DJ wykupuje reklamę w danym portalu, a portal wystawia mu "certyfikat" i wszyscy są zadowoleni, włącznie z klientem, który może być błędnie przekonany, że zatrudnia zawodowca. Dowód: żaden portal nie wystawi DJ-owi certyfikatu jeżeli ten nie wykupi reklamy, ale i na to jest sposób. Wystarczy odpalić program graficzny w komputerze, stworzyć dowolny "certyfikat" i już można się nim chwalić na stronie internetowej i w social mediach. Nie ma żadnej instytucji, która by sprawdzała, czy "certyfikat" jest autentyczny i na jakiej podstawie oraz przez kogo został wystawiony.
Podobnie jest z rankingami "TOP 10". Im droższą wykupimy reklamę, tym wyżej będziemy w rankingu. Fajnym sposobem jest też stworzenie bloga z własnym rankingiem, gdzie umieszczamy siebie na pierwszym miejscu. Cel uświęca środki.
Ech... szkoda, że tego typu rankingów nie ma wśród DJ-ów klubowych. DJ klubowy, który np. startuje w Mistrzostwach Polski musi przejść kilka etapów (na początku wysyła swoje demo), gdzie każdorazowo oceniany jest przez jury złożone z doświadczonych przedstawicieli branży. Niekiedy, żeby zostać Mistrzem Polski trzeba pokonać kilkuset konkurentów i wykazać się nieprzeciętnymi umiejętnościami kreatywnego miksowania różnych gatunków muzycznych. Na jednym z etapów nagrania mogą być dostarczone przez organizatora, a DJ ma określony czas, żeby się z nimi zapoznać i przygotować swój występ na żywo. Już samo pokonanie stresu i skupienie się na zadaniu jest sporym wyzwaniem. Nie ma natomiast żadnych mistrzostw, ani konkursów, w których bezpośrednio rywalizowaliby DJ-e weselni, nie licząc internetowych głosowań, w których wygrywa DJ, posiadający największe grono znajomych, gotowych oddać swój głos.


Stanowisko DJ-a

Ostatnio modne się stało nie tyle wybieranie DJ-a, co jego stanowiska pracy. Kiedyś była to konsoleta, dziś są to wymyślne konstrukcje, niekiedy do złudzenia przypominające ołtarz. W tym przypadku rzeczywiście możemy dokonać celowego wybory, ale pamiętajmy, że wygląd stanowiska nie ma niczego wspólnego z jakością dźwięku i umiejętnościami DJ-a. To tak samo jakbyśmy przy zakupie komputera kierowali się jego wyglądem, a nie tym jakie podzespoły ma w środku. Ciekawe, że idąc na koncert nie kierujemy się wyglądem instrumentów, na których gra zespół, tylko oczekujemy porządnej dawki dobrej muzyki i jak najlepszej jakości dźwięku. Natomiast od weselnego DJ wymagamy drewnianej konsolety, nie zwracając uwagi na system nagłaśniający, od którego zależy jakość dźwięku. Dudniący bas, skrzecząca góra, zbyt duża ilość natarczywych decybeli może spowodować, że goście przez wiele lat nie zapomną wesela, na którym utracili część swojego słuchu i z nikim nie mogli porozmawiać.


Jakiego DJ-a na wesele więc wybrać :-)

Skoro, tak naprawdę żadne z powyższych kryteriów, nie zagwarantuje nam trafnego wyboru weselnego DJ-a lub wodzireja, to co można w tej sytuacji zrobić? Najlepiej wziąć przykład z branży estradowej, gdzie obowiązuje tzw. rider techniczny, czyli dokument, w którym określono wymagania w stosunku do firmy nagłośnieniowej. Oczywiście Para Młoda nie będzie sporządzać rideru technicznego i określać wymagań technicznych, bo i po co, ale coś na wzór, czyli należy szczegółowo określić warunki współpracy z DJ-em, nasze oczekiwania, co do muzyki i przebiegu imprezy. Jeżeli dany DJ lub wodzirej podejmuje się spełnienia tych wymogów, ma pozytywne, koniecznie niezależne opinie, duże doświadczenie zawodowe i odpowiednie zaplecze techniczne, a do tego rozsądną cenę i ładnie się do nas uśmiecha, to jest szansa, że nasze wesele będzie udane.


A może DJ & SOUND?

Zapraszamy do współpracy :-) Bardzo chętnie przedstawimy naszą ofertę. Być może okaże się interesująca i podejmiemy owocną współpracę.