Weselny Dee Jay poszukiwany

Przeglądając strony internetowe można natrafić na wielu DJ-ów, oferujących oprawę muzyczną wesel. Wybór tego jedynego jest, dla Pary Młodej, niejednokrotnie sporym wyzwaniem. Poniżej kilka podpowiedzi, które być może będą pomocne przy wyborze DJ-a na wesele.

Zasadniczo mamy do wyboru jedną z dwóch opcji: weselny DJ/konferansjer lub wodzirej. Słowo „weselny” jest w tym przypadku kluczowe, ponieważ nie wszyscy DJ-e zajmują się oprawą muzyczną wesel i mogą skupiać się np. na produkcji nagrań, graniu w klubie, bądź pracy w radiu. Tak więc nie zawsze DJ klubowy, dobrze się sprawdzi w roli DJ-a weselnego i oczywiście na odwrót.

DJ na wesele / konferansjerWodzirej
Charakter wesela
Bankietowy.
Tradycyjny.
Sposób prowadzenia wesela
Prowadzenie charakterystycznych punktów wesela.
Zachęcanie gości do tańca.
Czuwanie nad prawidłowym przebiegiem wesela.
Odpowiednio wyważona konferansjerka.
Prowadzenie charakterystycznych punktów wesela.
Wciąganie gości do wspólnej zabawy.
Realizowanie rozbudowanego scenariusza imprezy.
Bardzo duża ilość zapowiedzi.
Muzyka
Ograniczona ilość Disco Polo i Biesiady Większa ilość Disco Polo i Biesiady
Sposób prezentacji materiału muzycznego
Profesjonalne (płynne) przejścia między utworami.
Spójna oprawa muzyczna.
Mniejszy nacisk na płynne przejścia między utworami.
Mniej spójna oprawa muzyczna.
Konkursy, animacje
Ograniczona ilość konkursów i animacji. Duża ilość konkursów i animacji.
Rekwizyty
Brak rekwizytów. Duża ilość rekwizytów
(kapelusze, peruki, kolorowe marynarki, hulajnogi itp.)

Jeżeli nasze wesele ma mieć charakter bankietowy, bez konkursów, animacji i rekwizytów, ale za to z bardziej spójną oprawą muzyczną, to warto zdecydować się na DJ-a konferansjera. Natomiast jeżeli wesele ma mieć charakter tradycyjny, z wieloma animacjami, ale za to niekoniecznie z płynnymi przejściami między utworami, to wodzirej będzie lepszym wyborem.

Ok. Decyzja została podjęta. Wiemy już, jaki charakter ma mieć nasze wesele, tak więc przystępujemy do wyboru konkretnego DJ-a lub wodzireja, co jest sprawą najtrudniejszą. Czym się kierować? Ceną? Na pewno tak, ale w tym jedynym dniu wszystko musi być "naj" i nie ma co oszczędzać. Z drugiej strony nie ma też co przepłacać i krąg się zamyka. Można jednak przyjąć pewne widełki cenowe, odrzucając najtańsze i najdroższe oferty i grupa firm oferujących oprawę muzyczną wesela nieco się zawęża, choć i tak możliwości wyboru są nadal bardzo duże.

Kolejna sprawa, to doświadczenie DJ-a weselnego (wodzireja). Tutaj, jak to w życiu bywa, im bardziej doświadczony DJ, czy wodzirej, tym większa szansa, że goście wyjdą z wesela zadowoleni, z zaznaczeniem, że nie chodzi o wiek usługobiorcy, tylko o doświadczenie zawodowe.

Wydawać by się mogło, że szukając DJ-a na wesele lub wodzireja, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na opinie. Jednak co w sytuacji, kiedy niemal wszyscy opisywani są w samych superlatywach? Niestety opinie nie zawsze są miarodajne i każdy tego samego DJ-a może ocenić inaczej. Jednym się spodoba, że DJ, np. gra Disco Polo, a innym wręcz przeciwnie. Niemniej jednak jeżeli już bierzemy pod uwagę opinie, to najbardziej wiarygodne są te, które najtrudniej dodać, czyli nie znajdują się one na firmowej stronie lub wizytówce na portalu ślubnym, którą dana firma sama zarządza, tylko w innym, niezależnym od DJ-a lub wodzireja miejscu.

Materiały wideo, to chyba najmniej miarodajna pomoc przy wyborze DJ-a (wodzireja) głównie dlatego, że filmy, które są udostępniane, to zbiór starannie wyselekcjonowanych ujęć. Trudno się spodziewać, żeby ujęcia te przedstawiały DJ-a (wodzireja) w negatywnym świetle, skoro on sam dokonał ich wyboru.

A może DJ na wesele z "polecenia"? Na pewno tak, ale pod warunkiem, że osoba polecająca ma dokładnie taki sam gust muzyczny i oczekiwania w stosunku do DJ-a, jak my. W przeciwnym razie może się okazać, że DJ lub wodzirej, który spełnia wymagania np. naszych znajomych, niekoniecznie trafi w nasze gusta muzyczne.

Skoro, tak naprawdę żadne z powyższych kryteriów, nie zagwarantuje nam trafnego wyboru weselnego DJ-a lub wodzireja, to co można w tej sytuacji zrobić? Najlepiej wziąć przykład z branży estradowej, gdzie obowiązuje tzw. rider techniczny, czyli dokument, w którym określono wymagania w stosunku do firmy nagłośnieniowej. Oczywiście Para Młoda nie będzie sporządzać rideru technicznego i określać wymagań technicznych, bo i po co, ale coś na wzór, czyli należy szczegółowo określić warunki współpracy z DJ-em, nasze oczekiwania, co do muzyki i przebiegu imprezy. Jeżeli dany DJ lub wodzirej podejmuje się spełnienia tych wymogów, ma pozytywne (koniecznie niezależne opinie), duże doświadczenie i odpowiednie zaplecze techniczne, a do tego rozsądną cenę i ładnie się do nas uśmiecha, to jest szansa, że nasze wesele będzie udane.

Poniżej kilka przykładów pokazujących różne sposoby realizacji oprawy muzycznej wesela.


oprawa muzyczna ślubów

Duża ilość różnego rodzaju lamp, niekiedy może przynieść odwrotny od zamierzonego efekt.


dj na wesele

O tak ułożone przewody łatwo zahaczyć i doprowadzić do uszkodzenia sprzętu. Do podłączenia odtwarzaczy z mikserem warto użyć jak najkrótszych przewodów, co korzystnie wpłynie nie tylko na bezpieczeństwo, ale i jakość przesyłu sygnału.


nagłośnienie estradowe

Odtwarzanie muzyki bezpośrednio z laptopa, bez użycia zewnętrznej karty dźwiękowej i separatora masy, uniemożliwia uzyskanie dobrej jakości dźwięku. Natomiast miksowanie utworów za pomocą myszki i klawiatury, bez użycia kontrolera, jest kłopotliwe i utrudnia wykonanie płynnych przejść między utworami.


dj wesele cena

Ułożenie przewodów pod ścianą byłoby bezpieczniejszym rozwiązaniem, ponieważ trudniej o nie zahaczyć, np. osobie podchodzącej do DJ-a. Lampa zasłaniająca głośnik nie wpływa korzystnie na rozchodzenie się fali akustycznej.


oświetlenie teatralne

Domową "wieżę" warto zastąpić choćby najtańszymi DJ-skim odtwarzaczami, dzięki którym uzyskamy lepsze efekty pracy, z korzyścią dla naszych klientów.


oświetlenie teatralne

Przed weselnym tańcem z tak skomplikowanymi figurami, w celu uniknięcia kontuzji, warto pomyśleć o solidnej rozgrzewce.


oświetlenie led

Oświetlenie parkietu jednym efektem może okazać się niewystarczające.


jak wybrać dj-a na wesele

Światła skierowane na parkiet mogą oślepiać gości. Jeżeli sala jest dostatecznie wysoka, reflektory warto umieścić wyżej. Niekoniecznie wszystkie gniazdu znajdujące się w tym samym miejscu muszą być podłączone do jednej fazy. W takim przypadku, połączenie poszczególnych elementów nagłośnienia do gniazd zasilanych z różnych faz, może doprowadzić do powstania nieprzyjemnego przydźwięku i stanowi zagrożenie dla użytkowników sprzętu.


wynajem nagłośnienia

Zwisające ze statywu przewody nie prezentują się zbyt efektownie i łatwiej o nie zahaczyć.


konkursy weselne

Dobór konkursów na weselu warto przemyśleć, ponieważ dla niektórych gości ściąganie skarpetek może być krepujące.


weselny taniec

Decydując się na wzięcie udziału w tańcu "na czworakach", warto przemyśleć, czy nasz nowy garnitur jest przygotowany na kontakt z podłogą.


męski taniec

O powyższej atrakcji weselnej warto uprzedzić gości, ponieważ nie każdy mężczyzna na trzeźwo zdecyduje się na taniec w spódnicy.